Mandala Boyama Sayfaları

Oldukça dekoratif motifler sunan Hint, Türk ve Çin uygarlıklarının ortak kültürlerini yansıtan Mandala boyama sayfaları sizlerle.

Mandala Nedir?

Budizm ve Hinduizm inanç sistemlerinde önemli bir yeri olan Mandala, ritüellerde kullanılan motiflerdir. Sanskritçe bir kelimedir ve ‘çember’ anlamına gelir. Kelimenin kökeni incelendiğinde ‘enerji’ anlamına gelen ‘Manda’ ve ‘öz’ anlamına gelen ‘La’ kelimelerinin birleşiminden oluştuğu tespit edilmiştir. Bu durumda Mandala kelimesinin Hinduizm ve Budizm inançlarındaki karşılığını ‘Enerjiyi barındıran öz’ olarak da düşünülebilir.

Mandala’nın Tarihi İncelemesi

40 bin yaşlarında mağara duvarlarına kazınmış mandala motifleri keşfedilmiştir. Khartse Vadisi’nde (Batı Tibet) yer alan Budizm kalıntılarında tavan boyamaları ve duvar çizimlerinde mandala motiflerine dair bulgular da mevcuttur.

Çizimler incelendiğinde merkez nokta olduğu ve buradan çıkan şekillerin dairesel, simetrik bir yapı biçiminde şekillendiği görülmektedir. Bu da her zaman orta noktadan çizime başlandığı ve motiflerin bunun çevresinde oluşturulduğu sonucuna götürmektedir. Bu sayede mandala istenilen ebatlara kadar çıkarılarak irili ufaklı motifler halinde meydana getirilebilir.

Hintli ve Tibetli Rahipler; taş, kum parçaları gibi maddeler kullanarak mandalalar üretebilirler. Boyutları istenilen biçimde ayarlandığı için bu eserlerin tamamlanması haftalar, aylar ve hatta yıllar boyu devam edebilmektedir.

Geleneklere göre rahiplerin tamamladıkları mandalalar sonrası etrafında dua etme, şarkı söyleme gibi bir ritüel gerçekleştirilir. Ritüelin devamında yapılan mandala parçalara ayrılır. Parçalar kavanozların içerisine doldurulur ve herhangi bir göle boşaltılır.

Mandala Boyama Sayfaları

Farklı inanç sistemlerinde farklı amaçlara hizmet edebilen Mandala, Türk toplumu ve farklı pek çok kültürde motif amaçlı, sanatsal faaliyetlerde veya çeşitli zanaatlarda süsleme için kullanılır. Bu aktivitelerden biri de mandala boyama etkinliğidir.

Boyama yapmak sadece çocukların keyif aldığı bir eylem değildir. Yetişkinler de odaklanma becerilerini geliştirmek, kendilerine zaman ayırmak, sakinleşmek, dinlenmek ve kaliteli zaman geçirmek için boyama etkinliği yapabilirler.

Ancak yetişkinler çocuklarda olduğu gibi nesne, insan çizimi gibi çizimlerden daha çok motif boyama, mandala boyama gibi desenli ve göze hitap eden çizimleri renklendirmekten keyif alırlar.

Motif Çıkarma – Mandala Boyama Sayfası

Mandala boyama sayfası kullanımının bir başka amacı el işçiliği ile üretilen zanaatlarda veya sanat eserlerinde motif çıkarmaktır.

Mandala Ne İşe Yarar?

Punch sanatı, yastık süsleme, rüya kapanı (dream catcher), lightcathcer, halı kilim süsleme, rölyef sanatı, ahşap boyama, duvar süsleme, kapı süsleme gibi motif kullanılabilen her yerde mandala motifleri kullanılabilir.

Mandala Nasıl Boyanır?

Boyamaboyama.com’dan indireceğiniz boyamaya hazır bir mandala resmini çıktı alıp istediğiniz renklerde özgürce boyayabilirsiniz. Diğer boyamalarda olduğu gibi mandala boyama konusunda da kendinizi herhangi bir sınırlamaya tabi tutmamalısınız.

Mandala Çizim ve Boyama Videosu

5/5 - (1 vote)

Yorum yapın